Viața cu 30 la oră
Nu mă consider o ființă superstițioasă, dimpotrivă, mă văd ca un om logic, rațional și reacționez ușor ironic când evenimente cotidiene generează din partea unora interpretări ce plutesc nestingherite într-un spațiu al posibilului improbabil. Dar acum vreun an, am avut două accidente de mașină în două zile de vineri consecutive. În a treia vineri ce venea la rând mi-am zis să fiu atent, poate chiar să nu conduc deloc. Totuși, spre seară, a intervenit ceva, a trebuit să ies și la câteva străzi distanță am avut al treilea accident. Trei zile de vineri, una după alta, trei incidente rutiere, toate din vina mea. Frecvența depășea bine de tot curba firescului așa că, somat de iubită, am făcut ce face orice om binecuvântat de prezența unui maestru în viața lui: i-am cerut sfatul. Iar sfatul a venit, surpriză (deloc!), sub forma unei interdicții, cinci ani fără șofat. Dacă mi-ar fi luat poliția carnetul pe cinci ani nu ar fi fost nicio diferență. Nu te joci cu karma, pentru ...