Viața cu 30 la oră
Nu mă consider o ființă superstițioasă,
dimpotrivă, mă văd ca un om logic, rațional și reacționez ușor ironic când evenimente
cotidiene generează din partea unora interpretări ce plutesc nestingherite într-un
spațiu al posibilului improbabil.
Dar acum vreun an, am avut două accidente de
mașină în două zile de vineri consecutive. În a treia vineri ce venea la rând
mi-am zis să fiu atent, poate chiar să nu conduc deloc. Totuși, spre seară, a
intervenit ceva, a trebuit să ies și la câteva străzi distanță am avut al
treilea accident. Trei zile de vineri, una după alta, trei incidente rutiere,
toate din vina mea. Frecvența depășea bine de tot curba firescului așa că,
somat de iubită, am făcut ce face orice om binecuvântat de prezența unui
maestru în viața lui: i-am cerut sfatul. Iar sfatul a venit, surpriză (deloc!),
sub forma unei interdicții, cinci ani fără șofat.
Dacă mi-ar fi luat poliția carnetul pe cinci
ani nu ar fi fost nicio diferență. Nu te joci cu karma, pentru că neascultarea –
și știm asta din clasa a IV-a, odată cu lectura Puiului lui Brătescu-Voinești –
face ca lucrurile să se sfârșească prost. Și un maestru este un gardian al
karmei, vede dinainte ce te paște, iar sfaturile lui, uneori abia sugerate,
sunt menite să te facă să treci hopurile fără suferință. Evident, poți face ce
vrei, dar dacă ai cât de cât minte, o să-ți ciulești urechile la ceea ce vine
de la maestru, căci sfaturile sale nu-ți sunt strigate așa cum se petrece
într-o relație trecută bine de momentul începutului, când comunicarea se face
sub semnul stridenței generate de exasperarea premonitorie că spusele ți se vor
lovi de un zid încăpățânat și resentimentar, ci sunt rostite ca la începuturi, în
șoaptă.
După 7 luni de interdicție, a venit însă o
dispensă. Aceasta spunea că este în regulă să conduc, dar cu maxim 30 la oră. Iar
„maxim” era subliniat, nu lăsa loc de fente sprințare.
Am fost foarte fericit, ca și când aș fi
primit un super cadou. Și mi-a încolțit atunci gândul că poate karma mi-ar fi
permis încă de la început să conduc cu 30 la oră, dar că aș fi întâmpinat
limitarea de viteză cu nemulțumire. Așa însă, luându-mi-se tortul cu totul, am
apreciat felia primită. Și poate că și altfel, în alte aspecte ale vieții, este
la fel. Ni se ia cu totul ceva ce ar putea să rămână într-o anumită măsură al
nostru, dar pentru că acea măsură ar fi întâmpinată de noi cu revoltă, suntem
scutiți, printr-o privare totală, de astfel de stări proaste.
Ceva complet nou începea pentru mine.
Conjunctura în care eram mă împingea să conduc zilnic prin oraș, nu mergea să mă
dau lovit. Așa că am reintrat în pâine. Și să te deplasezi cu 30 la oră în
București este o experiență aparte. Claxoanele și flash-urile cu farurile au
devenit însoțitoarele mele nelipsite, ieșirile mele la volan asemănându-se cu
periplul unui erou mitic hărțuit de harpii.
Doar că au început să îmi apară conștientizări
importante. Prin fire, eu la volan aveam tendința să mă enervez. Și mă enervam
tare. Pe te miri ce. Că voiam să dau un telefon și touch-screen-ul nu răspundea
instantaneu, că nu acordam o prioritate și respectivul nu considera asta firesc,
reacționând viril în consecință, că din multiple alte motive. Iar când te
enervezi în trafic, o calci. Ei bine, oricât te-ai enerva, când tot ce poți să
faci este să-ți iei tălpășița cu 30 la oră, nu-ți trebuie mai mult decât distanța
dintre două stopuri ca să te calmezi. Nu poți să spumegi, năpustindu-te spre
orizont în ritm de Galapagos. Pur și simplu nu se poate. E o întrerupere de rezonanță.
Mi-am mai dat seama că cel mai mare stres în
trafic îl trăim datorită a ceea ce se petrece în spatele nostru, nu în față. O situație
de la Lidl m-a făcut să-mi dau seama că ceea ce trăiesc în trafic se extinde și
în alte zone. Eram la mașina de tăiat pâine cu două pâini sortite tranșării și
în spatele meu mai era cineva. Există o anumită lentoare a mașinii de tăiat,
iar în trecut aș fi resimțit un stres că cineva așteaptă după mine. Fie că aș
fi continuat acțiunea, fie că aș fi fost politicos oferind prioritate celui din
spate, acțiunile mele ar fi fost bazate pe stres. Acum însă mi-am putut asuma calm firescul situației. Sunt conștientizări mici, dar așa se țes
sintezele.
Și apoi este ceva ce îți lărgește perspectiva,
făcându-te să vezi lucrurile și altfel. Dacă anterior, într-o situație în care trebuia
să virez la stânga iar din față îmi veneau două mașini, prima cu viteză mai
mică, iar a doua cu viteză mai mare, mă enervam pe primul că de ce se mișcă așa
încet, apoi am început să gândesc: „Dar ce-are dom’le al doilea de o calcă așa?”
În raportul conștiință/energie aplicat la
șofat, conștiința este controlul, iar energia viteza. Am mai înțeles că mulți
oameni conduc cu o viteză superioară capacității lor de control, adică, cum ar
veni, energia lor este mai mare decât conștiința. Asta nu duce neapărat la
accidente, căci în ecuație intră și atenția celorlalți participanți la trafic și
propriii noștri îngerași păzitori, dar incapacitatea conștiinței de a îngloba
energia generează mereu stresuri, chiar dacă pe moment insesizabile. Este ca
atunci când ai lângă tine o femeie neîmplinită. Nu spune nimic deocamdată, dar ceva
mocnește în tăcerea ei. Tu nu ești empatic și te gândești că este în regulă,
dar de fapt locuiești în Pompei pe o stradă oarecare și tocmai s-a intrat în
anul 79. Așa este și cu energia ta lăuntrică, dacă nu o polarizezi prin
conștiință, la un moment dat, conform structurii tale, vei izbucni sau vei cădea
într-o profundă stare de tristețe.
Se pare că deocamdată, capacitatea mea de
control are baliza pusă la 30 la oră. Ușor, ușor, prin ascultare și practică, conștiința
se va dilata și poate, de ce nu, o nouă dispensă mă va împinge la 40 la oră
înainte de termenul celor cinci ani. Ehei, cât de bine ar fi... Dar nu vreau
să mă ivănesc, sunt mulțumit și recunoscător pentru toate conștientizările pe
care mi le oferă situația dată, pentru că pot totuși să merg la Kaufland și la
Lidl fără să car pungi cu mine și pentru că acum traficul urban aduce mai mult a
plimbare romantică decât a fluviu plin cu piranha.
Am super ras
ReplyDeleteTe-ai gandit sa fii mai empatic si sa pui vreo 5 lamaite sau sa printezi un mesaj funny cu limitare la 30?ca la tiruri?
ReplyDelete